Projekt Edison

ANGLICKY S EDISONEM KOLEM SVĚTA ZA 5 DNÍ V polovině února bylo možno slyšet za dveřmi našich učeben ve větší míře angličtinu. Škola se totiž zapojila do mezinárodního projektu EDISON, organizovaného studentskou organizací AIESEC. Cílem projektu je seznámit žáky základních škol s kulturami, zvyky a tradicemi nejrůznějších světových zemí.

K nám zavítali vysokoškolští studenti z Číny, Jižní Korey, Austrálie, Brazílie, Turecka, Itálie a Albánie. Naši žáci měli jedinečnou příležitost otestovat si své znalosti angličtiny v „reálu“ a uvědomit si, že díky znalosti cizího jazyka padají jakékoliv bariéry při dorozumívání. V mimoškolní době si to vyzkoušela i celá rodina Horákových, které patří velký dík za to, že ubytovala studentku z Brazílie a Turecka a její členové se zahraničním studentům věnovali.

Zahraniční studenti si pro naše žáky připravili poutavé vyprávění a atraktivní prezentace se spoustou zajímavých informací z geografie, historie, ale i každodenního života. Tři pracovní skupiny studentů postupně představily své prezentace ve všech třídách druhého stupně. Komunikovalo se samozřejmě anglicky, a že studenti dokázali naše děti oslovit a zaujmout, bylo znát z jejich nadšených tváří. Anglický Mezinárodní týden završila v pátek tzv. Global Village, „miniaturní veletrh“ všech zúčastněných zemí, kolem stolků věnovaných jednotlivým zemím bylo celé dopoledne rušno, starší děti se hlásily ke svým novým kamarádům a těm menším s anglickou komunikací pomáhaly paní učitelky.. Studentky z Itálie a Turecka lahůdky ze svých národních kuchyní, které děti s velkým nadšením ochutnávaly. Děti si mohly rovněž obléci tradiční korejský oděv či brazilskou karnevalovou masku, mohly si ověřit svou zručnost při manipulaci s čínskými hůlkami nebo si nechat namalovat na obličej vlajku dané země. Příští rok bychom rádi tuto akci zopakovali a přivítali u nás studenty z dalších zemí.

Reakce dětí:

Každý jsme si z toho krásně prožitého týdne něco odnesli a myslím, že těmto úžasným vysokoškolským studentům patří veliké díky. Díky za to, že s námi na naší škole vydrželi, za to, že se věnují tak záslužné činnosti, za to, že se nám díky nim kolikrát posunuly termíny písemných prací a hlavně za to, že si pro nás připravili pestrý a zábavný program a přistupovali k nám vždy ochotně a s úsměvem. Eliška Kvasničková, 8.A

Mně osobně se projekt velmi líbil a myslím, že se líbil i ostatním. Jsem ráda, že se naše škola zapojila do originálního projektu, jako byl tento. Nikola Hamplová, 7.B

Studentům bylo dobře rozumět, nejlépe Australance a nejhůře Italce. Bylo to poučné a mohli jsme si rozšířit slovní zásobu z angličtiny a poznat jiné země. Karolína Slonková, Eliška Havránková, 6.A

Bylo to hodně zajímavé a užili jsme si legraci. Konstantinos Jatagandzidis, 3.A

Mluvili anglicky tak, abychom jim rozuměli.Bylo to velice poučné a zajímavé. Jan Mareš, 5.A