ZŠ Burešova

Základní škola, Praha 8, Burešova 14

Vysvětlení a omluva rodičům za stávkou způsobené komplikace


Vysvětlení a omluva rodičům za stávkou způsobené komplikace

Vážení rodiče, zákonní zástupci žáků naší školy,

stávkujícím, škole, řediteli školy někteří vyčítáte:

  1. že se stávka vůbec koná a nebyla zakázána,
  2. že byla oznámena na poslední chvíli,
  3. že škola nezajistila dohled alespoň nad nejmenšími dětmi.

Rád bych k tomu uvedl:

ad 1)

Zaměstnanci mají ústavní právo domáhat se zlepšení svých platových podmínek stávkou a zaměstnavatel jim v tomto nemůže bránit. Důvody, proč se zaměstnanci ke stávce rozhodli, jsou jistě dostatečně publikovány v řadě médií. Jak tyto argumenty vnímáte, je věcí každého z Vás.

Za sebe mohu potvrdit, že platy pedagogů jsou ve srovnání s pražským mimoškolským prostředím nízké, nemohou zde konkurovat ani méně náročným profesím a sehnat nového kvalitního pedagoga za plat, který pro něj mám jako ředitel školy k dispozici, je dnes téměř nemožné (kdokoliv si může prolistovat inzertní část Učitelských novin – obrovské množství škol neustále, zoufale a marně hledá učitele/učitelku – 1. stupně, Informatiky, Fyziky, Matematiky ….).

ad 2)

Načasování vyhlášení stávky vedením Odborového svazu škola nemohla ovlivnit. Nepochybuji ale o tom, že do poslední chvíle doufali v dohodu a v možnost odvolání stávky. Informaci, že stávka bude opravdu na 6. 11. vyhlášena, jsme obdrželi v pátek 1. 11., v tento den mě zástupce zaměstnanců informoval, že se zaměstnanci školy ke stávce pravděpodobně připojí a hned v tento den jsme také dali na www školy o tomto avízo. V pondělí 4. 11. dopoledne mi zástupce stávkujících potvrdil, že budou stávkovat prakticky všichni pedagogové, a proto jsem hned v pondělí rozhodl o vyhlášení ředitelského volna a všichni jste o tomto byli neprodleně informováni: písemně, na www, na dveřích školy.

ad 3)

Všichni, kdož nejste ve škole prvním rokem, musíte potvrdit, že když byla kdykoliv v naší škole ředitelská volna vyhlašována z jiných důvodů a vychovatelky měly běžný pracovní den, o všechny děti, kde rodiče měli zájem, jsme se ve škole vždy postarali (byť to škole žádný zákon neukládá). Tentokrát je však situace jiná. Ke stávce se připojili prakticky všichni, kteří připadali v úvahu, že by nad žáky ve družině mohli vykonávat dozor. Ani kdyby 1-2 učitelky odmítly stávkovat a byly ochotné ve družině „zaskočit“, nešlo tak narychlo předem zjistit, kolik by z více než 400 družinových dětí opravdu do školy přišlo – hrozilo, že nezajistíme dostatečně jejich bezpečnost. Úterní nabídku pomoci Vám od MČ Praha 8 jsme zveřejnili na WWW neprodleně poté, co jsme ji obdrželi.

Za stávkou způsobené komplikace se Vám omlouvám

a děkuji za pochopení.

5.11. 2019

Ivo Mlejnecký, ředitel ZŠ, Praha 8, Burešova 14